Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Υπέροχες στιγμές έζησαν μαθητές, εκπ/κοί και γονείς στο 7ο Δημοτικό Σχολείο Αιγίου, τη Δευτέρα 6 Οκτωβρίου 2014, κατά την 1η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού με θέμα «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα , όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι». Με σύμμαχο τον καιρό, παρά τις δυσοίωνες προβλέψεις, πραγματοποιήθηκαν οι δράσεις που ήταν προγραμματισμένες μετά από απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων του Σχολείου μας. Τα παιδιά παρακολούθησαν videosσχετικά με το ρατσισμό και τη διαφορετικότητα από τον αθλητισμό αλλά και από την ευρύτερη κοινωνική ζωή των ανθρώπων, διάβασαν ιστορίες και ποιήματα, προβληματίστηκαν-διδάχτηκαν ακούγοντας παραμύθια σχετικά με τη διαφορετικότητα και έπαιξαν ομαδικά παιχνίδια στην αυλή του Σχολείου, με την καθοδήγηση του εκπ/κού Φυσικής Αγωγής κου Κωσταρίδη Βασίλη. Ακόμα κατά την επίσκεψη των παιχτών, του προπονητή και της διοίκησης της ομάδας της πόλης μας, του Παναιγιάλειου έθεσαν ερωτήσεις σχετικές με την έννοια του ρατσισμού, άκουσαν απόψεις και φυσικά έπαιξαν ποδόσφαιρο στο προαύλιο με τους ποδοσφαιριστές. Τέλος οι μαθητές κατασκεύασαν κολάζ με τα διάφορα αθλήματα που αναρτήθηκε στον πίνακα ανακοινώσεων του Σχολείου μας. «ΦΥΣΑΕΙ ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ; ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ. ΠΙΑΣΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ»