ΜΟΥΣΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ-ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ

Την Τρίτη, 13 Οκτωβρίου 2015, οι μαθητές των Ε’ & ΣΤ΄ Τάξεων, συνοδευόμενοι από τους δασκάλους τους κο  Σταθακόπουλο  Θανάση , κο  Γεωργόπουλο Λάμπη και τη Δ/ντρια του Σχολείου, πραγματοποίησαν εκπ/κή επίσκεψη στην Πάτρα. Πρώτα επισκέφθηκαν το Μουσείο Παιδείας του Πανεπιστημίου Πατρών και ξεναγήθηκαν στο χώρο του από την υπεύθυνη κα Ασκούνη Κων/να. Τα παιδιά είδαν από  κοντά σχολικά βιβλία και αντικείμενα μιας άλλης εποχής.

Στη συνέχεια συμμετείχαν, στο Αρχαιολογικό Μουσείο Πατρών, στο εκπ/κό πρόγραμμα «ΨΗΦΙΔΕΣ & ΨΗΦΙΔΩΤΑ», με την καθοδήγηση της Μουσειοπαιδαγωγού κας Μπαρδάκη Αλεξίας. Οι μαθητές είδαν  ψηφιδωτά Ρωμαϊκής Εποχής  από σπίτια της Πάτρας, που αποτελούν εκθέματα του Μουσείου, και πήραν πληροφορίες για τα υλικά κατασκευής καθώς και τη χρήση που είχαν στην εποχή που κατασκευάστηκαν. Στο τέλος κατασκεύασαν και οι ίδιοι τα δικά τους ψηφιδωτά.