ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ ΣΤΑΔΙΟ-ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

Την Πέμπτη, 3 Δεκεμβρίου 2015, οι μαθητές των Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ Τάξεων με συνοδούς τους δασκάλους τους, Δαββέτα Έλενα, Σταθακόπουλο Θανάση, Γεωργόπουλο Λάμπη, Κακούσιο Ευθύμη και τη Δ/ντρια του Σχολείου, Ντούκα Γιώτα, πραγματοποίησαν εκπ/κή-παιδαγωγική επίσκεψη στο Παναθηναϊκό Στάδιο και στη Βουλή των Ελλήνων.

Στο Παναθηναϊκό(Καλλιμάρμαρο) Στάδιο, οι μαθητές, στα πλαίσια του προγράμματος Kid’s Athletics, γνώρισαν την ιστορία του μέσα από ξενάγηση με ακουστικά, επισκέφθηκαν τους χώρους του και φυσικά έπαιξαν Μπάσκετ και Βόλεϊ με μαθητές άλλου σχολείου μαθαίνοντας να συνεργάζονται, να είναι δίκαιοι, να βοηθάνε και να  αποδέχονται ο ένας τον άλλον.

Στη Βουλή των Ελλήνων , οι μαθητές παρακολούθησαν εκπ/κό βίντεο και γνώρισαν την ιστορία του κτιρίου, ξεναγήθηκαν στους χώρους του και παρακολούθησαν συνεδρίαση από τα Θεωρεία.