ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Τη Δευτέρα, 3 Οκτωβρίου 2016, στα πλαίσια της  3ης Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού με θέμα: «Νιώσε τη χαρά της άθλησης χωρίς το  άγχος της νίκης και το φόβο της αποτυχίας. Αθλητισμός Δικαίωμα για όλους» πραγματοποιήθηκαν στο Σχολείο μας, με ευθύνη του εκπ/κού  κου Κωσταρίδη Βασίλη, οι παρακάτω δράσεις:

1. Παρουσίαση με θέμα το ανθρώπινο σώμα και τα οφέλη που έχει από την άσκηση.
  2. Παιχνίδια αθλητικών-κινητικών δραστηριοτήτων, μη ανταγωνιστικών, με σκοπό το σχηματισμό της ομάδας και τη χαρά της συμμετοχής.

Μετά το τέλος των δράσεων  μας επισκέφθηκαν αντιπροσωπίες της  ΠΑΕ «ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ»(Β ΕΘΝΙΚΗ) και ΣΕΡΙΦΑΤΟ»(ΧΕΙΡΟΣΦΑΙΡΙΣΗ-Α1 ΕΘΝΙΚΗ).Οι παίχτες και των δύο ομάδων συνομίλησαν με τους μαθητές, έλυσαν τις απορίες τους και έπαιξαν μαζί τους ποδόσφαιρο κα handball.