ΣΤΡΟΦΥΛΙΑ

Την Πέμπτη, 25-05-2017, οι Α΄ & Β΄ Τάξεις του Σχολείου μας , στα πλαίσια Περιβαλλοντικού Προγράμματος για τα «δάσος» που υλοποίησαν τη σχ. χρονιά 2016-17, επισκέφθηκαν το Κέντρο Διαχείρισης  Κοτυχίου –Στροφυλιάς, στο Λάππα Αχαΐας, όπου ενημερώθηκαν για τις δράσεις του Κέντρου και το έργο του. Το ταξίδι των μαθητών συνεχίστηκε στο δάσος της Στροφυλιάς. Εκεί, με τηλεσκόπιο και κιάλια παρατήρησαν  μεταναστευτικά πουλιά στη λίμνη Πρόκοπος και στη συνέχεια περπάτησαν μέσα στο δάσος, είδαν, άκουσαν και μύρισαν  και φυσικά έπαιξαν. Τους μαθητές συνόδευαν οι δασκάλες των Α΄ & Β΄ Τάξεων Παπαδοπούλου Βιβή και Καπετσώνη Νεκταρία αντίστοιχα, ο δάσκαλος του Τ. Ένταξης Ευθύμης Κακούσιος και η Δ/ντρια του Σχολείου, Γιώτα Ντούκα.