ΔΕΙΓΜΑΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ

Την Τετάρτη, 22 Νοεμβρίου 2017 πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο μας δειγματική διδασκαλία με θέμα το ΚΥΤΤΑΡΟ, στους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης και σε πραγματικές συνθήκες, με τη συνεργασία του ΕΚΦΕ Αιγίου και της καθηγήτριας Βιολογίας κυρίας Αντωνίας Ντρίνια.

Σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο πέραν της αίθουσας διδασκαλίας, τα παιδιά είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν, μέσω μικροσκοπίου, τόσο φυτικά όσο και δικά τους (ζωικά) κύτταρα.

Παράλληλα οι μαθητές παρακολούθησαν βίντεο σχετικό με τη δημιουργία του εμβρύου, έκαναν υποθέσεις και εξασκήθηκαν ομαδικά με σχέδια εργασίας που σαν στόχο είχαν:

Ø Να αναγνωρίζουν το κύτταρο σαν τη βασική δομική μονάδα ζωής.

•   Να διακρίνουν τους οργανισμούς σε μονοκύτταρους και πολυκύτταρους ανάλογα με το πλήθος των κυττάρων από τα οποία αποτελούνται.
  •  Να διακρίνουν και να ονομάζουν τα βασικά μέρη των κυττάρων.
  •  Να συσχετίζουν τα μέρη του κυττάρου με το ρόλο τους.
  •  Να διακρίνουν τις διαφορές φυτικού κυττάρου με το ζωικό.
  •  Να συσχετίζουν τη διαφορετική μορφή των κυττάρων ενός πολυκύτταρου οργανισμού με την εξειδικευμένη λειτουργία που αυτά επιτελούν.
  •  Να αναγνωρίζουν τη θετική επίδραση των μικροοργανισμών στη ζωή μας.
  •  Να καλλιεργούν συνεργατική διάθεση για τη διερεύνηση διαφόρων θεμάτων, αναπτύσσοντας διαπροσωπικές σχέσεις, καλλιεργώντας το διάλογο, την επιχειρηματολογία και τη κριτική σκέψη.
  •  Να διατυπώνουν υποθέσεις και προβλέψεις, τις οποίες να ελέγχουν ως προς την ορθότητά τους, καθώς και γενικεύσεις και να εξάγουν συμπεράσματα
  • Να εμφανίσουν προθυμία να αλλάξουν άποψη υπό το φως των αποδείξεων.

Ευχαριστούμε θερμά:

Την κα Ντρίνια Αντωνία, βιολόγο MSc και  τον Υπεύθυνο του ΕΚΦΕ Αιγίου κο Ζησιμόπουλο Γιώργο.