Προγράμματα 2017-18

Τη σχ. χρονιά 2017-18 οι εκπ/κοί του Σχολείου μας υλοποιούν δύο(2) προγράμματα Αγωγής Υγείας και ένα (1) Πολιτιστικών Θεμάτων:

ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ

1.  Τ. Ένταξης "ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ …..ΈΤΣΙ ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΝΑ ΟΡΙΖΩ", υπεύθυνη εκπ/κός κα Νικολακοπούλου Φωτεινή.

2. Τ. Ένταξης "ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΔΡΩ", υπεύθυνη εκπ/κός κα Ράπτη Μαρία*.

ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

1. Α΄ Τάξη " ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΑ ΜΟΥΣΕΙΑ", υπεύθυνη εκπ/κός κα Καπετσώνη Νεκταρία.

* Αναλυτικά:

Τη φετινή σχολική χρονιά (2017-2018) υλοποιήθηκε στο σχολείο μας πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με τίτλο ‘Νοιάζομαι και δρω’ στο οποίο συμμετείχαν μαθητές/τριες των τμημάτων ένταξης. Σκοπός του προγράμματος ήταν αφενός τα παιδιά να γνωρίσουν τι σημαίνει ‘νοιάζομαι και δρω’ και αφετέρου να το εφαρμόσουν. Συγκεκριμένα, η υλοποίηση του προγράμματος στόχευσε στο να κατανοήσουν οι μαθητές/τριες τις έννοιες του εθελοντισμού, της αλληλεγγύης και της ενεργούς πολιτειότητας, αλλά και στο να καλλιεργήσει και να ενισχύσει μια στάση ζωής που αναγνωρίζει τη σημασία του «εμείς» και της συνειδητής ανάληψης πρωτοβουλιών προσφοράς.

Στο πλαίσιο αυτό οι μαθητές/τριες:

• κατέγραψαν και συζήτησαν τις ιδέες τους για τις έννοιες ‘εθελοντισμός’, ‘φιλανθρωπία’, ‘αλληλεγγύη’,
  • ολοκλήρωσαν μια σειρά από ψηφιακές δραστηριότητες, διαθέσιμες στον παρακάτω σύνδεσμο (http://noiazomaikaidrw.gr/psifiakes-drastiriotites-noiazomai-kai-drw),
  • πήραν μέρος σε βιωματικές δραστηριότητες,
  • ζωγράφισαν εθελοντικές δράσεις και τα συναισθήματα ενός εθελοντή,
  • δημιουργήσανε συννεφόλεξα,
  • πήραν την πρωτοβουλία να καθαρίσουν τις τάξεις του σχολείου και την αυλή, κάνοντας ανακύκλωση,
  • σχεδιάσανε το ‘κουτσό’ στην αυλή του σχολείου,
  • κατασκευάσανε μια αφίσα για να πείσουν και τους συμμαθητές/τριες τους να ‘νοιάζονται και να δρουν’.