ΜΕ ΤΟ ΜΕΛΑΝΙ ΤΗΣ ΣΟΥΠΙΑΣ

Οι μαθητές των Ε΄ & ΣΤ΄ Τάξεων στα πλαίσια της Φιλαναγνωσίας, αφού διάβασαν στο Σχολείο το βιβλίο της Αναστασίας Ευσταθίου, « Με το μελάνι της σουπιάς», προσκάλεσαν και φιλοξένησαν τη συγγραφέα, στο Σχολείο,  την Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου 2018. Οι μαθητές υποδέχτηκαν την κα Ευσταθίου παρουσιάζοντας σκηνές από το βιβλίο της. Τους διαλόγους είχε επιμεληθεί η Δ/ντρια  , κα Ντούκα Παναγιώτα και τη σκηνοθεσία η κα Στεφανάτου Ιωάννα, εκπ/κός  Θεατρικής Αγωγής .

Η συγγραφέας συνομίλησε με τους μαθητές, απάντησε σε ερωτήσεις τους, έλυσε απορίες τους και μίλησε για τις πηγές έμπνευσής της. Περισσότερο όμως συγκινήθηκε και χάρηκε με την προσπάθεια των παιδιών και τον τρόπο που απέδωσαν τους ήρωες του βιβλίου της.