ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ

Την Πέμπτη, 22 Νοεμβρίου 2018, οι μαθητές όλων των Τάξεων του Σχολείου μας, με συνοδούς τους εκπαιδευτικούς Γεωργόπουλο Λάμπη, Σταθακόπουλο Θανάση, Γιαννοπούλου Φανή, Ρηγοπούλου Μαργαρίτα, Μαραγκού  Κων/να, Καπετσώνη Νεκταρία, Γκοτσοπούλου Δέσποινα, Τσιοφύλα Νικόαλαο και Ντούκα Γιώτα,  επισκέφθηκαν την Ιερή Πόλη του Μεσολογγίου. Πρώτος σταθμός ήταν ο Κήπος των Ηρώων. Εκεί ξεναγηθήκαμε και γνωρίσαμε, με παραστατικό τρόπο από τον ξεναγό, την ιστορία της Εξόδου των Μεσολογγιτών το 1826. Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε και ξεναγηθήκαμε στην Πινακοθήκη όπου είδαμε έργα τέχνης σπουδαίων ζωγράφων με θέματα την επανάσταση και την Έξοδο του Μεσολογγίου. Στον τελευταίο μας σταθμό είδαμε από κοντά τον τόπο του αλατιού, τις Αλυκές Μεσολογγίου και ενημερωθήκαμε για  τον τρόπο παραγωγής και επεξεργασίας του.