ΡΟΥΒΑΛΗΣ-ΚΟΥΝΙΝΙΩΤΗΣ-ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ

Την Τετάρτη, 20 Φεβρουαρίου 2019, οι μαθητές και δάσκαλοι των Α. Β και Γ Τάξεων επισκεφθήκαμε  το Οινοποιείο ΡΟΥΒΑΛΗΣ και ξεναγηθήκαμε στους χώρους του οινοποιείου από την κα Θεοδώρα Ρούβαλη  που με πολλή αγάπη μάς έμαθε τη διαδικασία παρασκευής , εμφιάλωσης και τυποποίησης του κρασιού.  Οι μαθητές και οι δάσκαλοι  των Δ, Ε1, Ε2 και ΣΤ Τάξεων επισκεφθήκαμε το εργοστάσιο ΚΟΥΝΙΝΙΩΤΗΣ και ξεναγηθήκαμε, από την κα Σωτηροπούλου Ελένη και κο Μακρή Κώστα, στους χώρους  του εργοστασίου καθώς επίσης  είδαμε την επεξεργασία και τυποποίηση της σταφίδας . Τέλος, περιηγηθήκαμε στο Μουσείο του εργοστασίου και γνωρίσαμε την ιστορία του εργοστασίου( οικογένειας  ΚΟΥΝΙΝΙΩΤΗ και συνεργατών  που βοήθησαν στην ανάδειξη της επιχείρησης)  καθώς και την ιστορία και τον τρόπο καλλιέργειας της σταφίδας, ενός προϊόντος  που συμβάλλει στην οικονομική ανάπτυξη του τόπου μας.

Στη συνέχεια όλοι μαζί επισκεφθήκαμε το Κλειστό Γυμναστήριο Αιγίου  και παίξαμε.