ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΣΤ

Μια σημαντική αλλαγή στη ζωή ενός μαθητή είναι όταν απ΄το Δημοτικό πηγαίνει στο Γυμνάσιο.

Αναγνωρίζοντας κι ενστερνίζοντας την αγωνία και το άγχος, τόσο των μαθητών μας, όσο και των οικογενειών τους, θεωρήσαμε ωφέλιμο να πραγματοποιηθεί από το Σχολείο μας «Πρόγραμμα Μετάβασης», με σκοπό αφενός την κοινωνικοσυναισθηματική προετοιμασία των μαθητών μας, αφετέρου την όσο το δυνατόν ομαλότερη προσαρμογή τους.

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα, άρχισε  στις 4 Απριλίου να υλοποιείται από την ΕΔΕΑΥ (την ψυχολόγο κα Παπαδοπούλου Κλέλια, την κοινωνική λειτουργό, κα Συγκελάκη Αλέξια και τις δασκάλες του Τμ. Ένταξης κα Νικολακοπούλου Φωτεινή και κα Μπαλή Αφροδίτη) με τη συνεργασία του «Καλλίπολις», Κέντρου Πρόληψης Εξαρτήσεων & Προαγωγής Ψυχοκοινωνικής Υγείας ΠΕ Αχαΐας.