ΕΚΘΕΣΗ ΓΙΑ ΑΛΥΚΗ-ANNIE

Την Παρασκευή, 12 Απριλίου 2019, οι μαθητές των Δ, Ε1, Ε2 & ΣΤ  Τάξεων επισκέφθηκαν την Έκθεση φωτογραφίας για την Αλυκή, στο αρχοντικό Παναγιωτόπουλου.  Είχαν την δυνατότητα να ενημερωθούν για την πολύ ενδιαφέρουσα ορνιθοπανίδα της Αλυκής (παραπάνω από 250 είδη πουλιών έχουν παρατηρηθεί) καθώς και να θαυμάσουν την απαράμιλλή ομορφιά του τόπου μέσα από της υψηλής αισθητικής φωτογραφίες . Εκτός από την ενημερωτική ξενάγηση στο χώρο της έκθεσης, οι μαθητές παρακολούθησαν αναλυτική εκπαιδευτική παρουσίαση για τον υδροβιότοπο της Αλυκής, με πληροφορίες για τον τρόπο δημιουργίας της, τα σημαντικότερα είδη πουλιών που έχουν παρατηρηθεί, ενώ ενημερώθηκαν για κανόνες συμπεριφοράς στον υδροβιότοπο με σκοπό τη διατήρηση και την αρμονική συνύπαρξη του ανθρώπου με την πολύτιμη χλωρίδα και πανίδα της περιοχής. Στο τέλος συμμετείχαν σε εκπαιδευτικό εργαστήριο κατασκευής χελιδονοφωλιών από πηλό. Όλες οι παραπάνω δράσεις διοργανώθηκαν και υλοποιήθηκαν από τη ΔΗ.Κ.ΕΠ.Α.

Στη συνέχεια οι μαθητές των παραπάνω Τάξεων συναντήθηκαν με τους μαθητές των Α, Β & Γ Τάξεων στο κινηματοθέατρο «ΑΠΟΛΛΩΝ» και όλοι μαζί παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση «ANNIE”, από το Πρότυπο Ωδείο Αιγίου, τα έσοδα της οποίας διατέθηκαν για την ενίσχυση του Ε.Κ.Α.ΜΕ. Α.με.α Αιγίου.