ΟΜΟΡΦΑΙΝΟΥΜΕ-ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΟΥΜΕ-ΔΕ ΡΥΠΑΙΝΟΥΜΕ

Την Κυριακή, 22/09/2019 και ώρα 10:00, μαθητές, γονείς και δάσκαλοι, στο 7ο Δημοτικό Σχολείο Αιγίου, συμμετείχαμε στη δράση ευαισθητοποίησης για την ανακύκλωση, «ΟΜΟΡΦΑΙΝΟΥΜΕ-ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΟΥΜΕ-ΔΕ ΡΥΠΑΙΝΟΥΜΕ».

Καθαρίσαμε από τα σκουπίδια το διπλανό οικόπεδο χωρίζοντάς τα σε ανακυκλώσιμα και μη και  μαζέψαμε τα μπάζα που κάποιοι είχαν πετάξει έξω από τον κάδο σκουπιδιών που βρίσκεται δίπλα στο Σχολείο μας . Βάψαμε τα ξύλινα κιόσκια καθώς επίσης και τις καινούριες σανίδες με τις οποίες θα αντικαταστήσουμε τις παλιές στα παγκάκια μας. Ακόμα ζωγραφίσαμε και επιδαπέδια παιχνίδια. Τέλος οι μαθητές μας έφτιαξαν πινακίδα που την κρέμασαν δίπλα στους κάδους που καλούν τους ενήλικες να μην πετάνε σκουπίδια έξω από τους κάδους.

Ευχαριστούμε  για τη συμμετοχή το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων , τους γονείς και εκπαιδευτικούς του Σχολείου μας και ιδιαιτέρως το γείτονά μας κο Τερζή Νίκο για τη βοήθεια στη μεταφορά των μπάζων.