ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ

Την Πέμπτη, 9 Ιανουαρίου 2019, όλοι οι μαθητές του Σχολείου μας, συνοδευόμενοι από τους δασκάλους τους, παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση "Ένα παιδί μετράει τ΄άστρα" του Μενέλαου Λουντέμη από το ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Πάτρας στο Δημοτικό Θέατρο Πάτρας "ΑΠΟΛΛΩΝ".

Ο ήρωας της ιστορίας ο Μέλιος "πιάνει φιλία" με τα βιβλία για να μάθει όσα του κρύβουν οι μεγάλοι. Με πείσμα, με πάθος και με ελπίδα τραβάει ολομόναχος για τη μεγάλη πολιτεία, για το μεγάλο Σχολείο.

Στα δύσκολα βήματά του συναντά φίλους αλλά και σκληρούς ανθρώπους. Και παλεύει, παλεύει να φτάσει στ' άστρα. Γνωρίζει την προδωσία και τη φιλία, το μίσος και την τρυφερότητα, δοκιμάζεται και αδικείται, αγαπά και αγαπιέται, υποστηρίζει την αλήθεια και παλεύει την αδικία. Το ταξίδι του αυτό, το ταξίδι προς την ενηλικίωση με τις πίκρες και τις χαρές τον σημαδεύει για πάντα. Μαζί του σημαδεύει κι εμάς, γιατί ο κόσμος του Μέλιου δε διαφέρει σε τίποτα από το δικό μας κόσμο, από το δικό μας αγώνα.