ΙΣΤΟΡΙΚΟ & ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ - ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΚΡΙΝΟΣ

Την Τετάρτη, 22 Ιανουαρίου 2020, οι μαθητές των Α΄, Β΄  & Γ΄ Τάξεων, συνοδευόμενοι από τις δασκάλες τους, επισκέφθηκαν το Ιστορικό και Λαογραφικό Μουσείο Αιγίου και γνώρισαν από κοντά την ιστορία του τόπου μας, μέσα από την ξενάγηση στα  εκθέματά του, αλλά και τα αντικείμενα και εργαλεία που χρησιμοποιούσαν οι παππούδες και οι γιαγιάδες μας.

Οι μαθητές των Δ΄, Ε΄, ΣΤ1΄ & ΣΤ2΄Τάξεων, συνοδευόμενοι από τους δασκάλους τους, επισκέφθηκαν το εργοστάσιο "ΚΡΙΝΟΣ" στη Ροδοδάφνη Αιγίου. Εκεί οι ιδιοκτήτες του Κων/νος, Ιωάννης και Ιωάννα Αναστασοπούλου ξενάγησαν μαθητές και εκπ/κούς στις εγκαταστάσεις του εργοστασίου και τους  ενημέρωσαν με κάθε λεπτομέρεια για την εμφιάλωση και συσκευασία του  νερού.

Στο τέλος της περιήγησης όλοι, μαθητές και εκπ/κοί, γεύτηκαν προϊόντα παραγωγής του εργοστασίου, πορτοκαλάδες – νερά, καθώς και ιδιαίτερα κεράσματα, προσφορά των ιδιοκτητών του.

Μετά την ξενάγηση στο Μουσείο και στο εργοστάσο ΚΡΙΝΟΣ όλοι οι μαθητές έπαιξαν στο Δημοτικό Στάδιο Αιγίου.